Välkommen till

Karin Anker Art

  • 25 skärmavbild 2022 06 09 kl. 16.42.58 62a207015dc5387ee0b052c4 resultat

Karin Anker Art

Karin Anker är bildkonstnär på heltid, med ateljé och boende på Österlen sedan 2005, då hon startade sin verksamhet "Galleri K i Kåseberga".  Arbetssättet är oljemålning, men också akvarell och blandtekniker.

I mitten av 2021 flyttades både boende och ateljé från Kåseberga till centralorten Löderup, strax norr om Kåseberga. Galleri K i Kåseberga upphörde därmed.

"-Jag har nu mer koncentrerad arbetstid, ett nödvändigt steg att ta för att fortsätta utvecklingen av min konst, och få tidsutrymme att ställa ut på andra utställningsplatser", berättar Karin. 

I och med flytten upphörde Galleri K i Kåsebergas verksamhet efter sjutton fantastiska och innehållsrika år med regelbundet återkommande påsk-, sommar- och adventsutställningar. Många trevliga möten och samtal med konstintresserade gäster .

Under pågående år, 2022, visas mina bilder i Löderups Strandbad's ljusa rymliga foajé. Sommarutställningen pågår den 5 juli - september.

Öppettiderna är under denna period de samma som LÖDERUPS STRANDBAD har öppet. Gå gärna in på loderupsstrandbad.com och Karins egen hemsida karinanker.se

Jag ger gärna guidningar och berättar om min konst. Skicka ett sms, så hör jag av mig. 

Varmt välkommen!

Kontaktuppgifter

Karin Anker
Adress: Löderups Strandbad, 271 77 Löderup
Hemsida: karinanker.se
Öppet: Öppettiderna är f.n. samma som LÖDERUPS STRANDBAD har öppet. Gå gärna in på loderupsstrandbad.com och Karins egen hemsida karinanker.se
Österlen Syd är en ideell förening som främjar turism och besöksnäring på södra Österlen.
Medlemsportal
Copyright © 2016 - 2025 Föreningen Österlen Syd. Österlen Syd är ett inregistrerat varumärke.
Omdesign 2021 av Regular AB
homecamerapictureusersstorephonemapdinnerbusmagnifiercrossmenu