Studio 2819
Studio, Galleri och Butik
Finner du på Peppingevägen, nästan nere vid Kåseberga, 200 meter in på en åker. Studion är en separat byggnad i svart trä.
Parkering finns på gräsmattan vid byggnaden. Vi är två som samsas här, Malin Ax och Christopher Neubert .
Malin Ax
Efter att ha jobbat i många år med funktion, form och färg inom butik och heminredning har jag nu möjlighet att uttrycka min kreativitet på annat sätt.
Jag är självlärd, nyfiken och gillar att pröva nya material ,former och färger . Min inspiration får jag från andra kreativa människor och från naturen .
Jag jobbar med abstrakta skulpturer och motiv i lera och akvarell.
Christopher Neubert
Jag har skapat konst till och från i mer än 40 år. De senaste åren har jag haft möjlighet att jobba i vår studio på heltid.
Jag älskar att jobba med färg och att låta mina känslor styra vägen framåt. Jag tror att min omgivning här på Österlen många gånger hittar ett sätt att sippra in i mina målningar. Jag jobbar med olja, akryl och mixed media för att skapa expressionistiska motiv .
Jag hoppas att du kommer att finna glädje i mitt arbete.